Przedsiębiorstwa z Małopolski na liście 2000 „Rzeczpospolitej”

Po raz czternasty „Rzeczpospolita” przedstawiła Listę 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów. Lista powstała na podstawie informacji zabranych przez redakcję gazety. Wysyłanych zostało ponad 6 tys. ankiet do firm, które osiągnęły w 2014 roku co najmniej 100 mln zł przychodów. Od 2011 obroty firm utrzymują się na podobnym poziomie. Jak w poprzednich latach czołówkę listy tworzą głównie wielkie państwowe firmy. Najdynamiczniej rozwijają się firmy kontrolowane przez polski kapitał, a najbardziej rentowne są spółki zagraniczne. Warszawa nadal przyciąga kolejne firmy, które opuszczają mniejsze miejscowości.

Na liście 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów „Rzeczpospolitej” 201 znalazło się 138 przedsiębiorstw z Małopolski i w rankingu województw Małopolska zajmuje 5 miejsce. Najwyżej bo na 16 miejscu znalazło się Tesco (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie a oczko niżej uplasowało się BP Europa SE również z Krakowa. Na 20 miejscu znalazła się Grupa Azoty SA GK z siedzibą w Tarnowie. Generalnie w pierwszej 100 firm z Listy „Rzeczpospolitej” 2014 znalazło się 7 firm z Małopolski.
W Krakowie zarejestrowanych było 77 firm ze 138 podmiotów z regionu na Liście. Stanowi to 55,80% wszystkich firm z Małopolski w zestawieniu Rzeczpospolitej. Drugim miastem regionu pod względem liczby firm na Liście jest Tarnów. Siedzibę w tym mieście ma 5 firm (3,62%).

Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego przygotowało podsumowujące opracowanie wraz z zestawieniem małopolskich firm, które znalazły się na liście 2000 „Rzeczpospolitej”.

Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów „Rzeczpospolitej” – streszczenie

2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów „Rzeczpospolitej” – ranking