Najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc przypadło debiutantom. Na pierwszej i na ósmej pozycji znalazły się firmy z Krakowa: Codewise i Miquido. Drugie miejsce przypadło debiutantowi z Warszawy – polskiej spółce CodiLime.

O RANKINGU „TECHNOLOGY FAST 50”

Ranking Deloitte „Technology Fast 50” powstaje na podstawie analizy wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu (muszą osiągnąć średni wzrost przychodów w wysokości co najmniej 324 proc.), a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe.
„Technology Fast 50” jest częścią zestawienia „Technology Fast 500 EMEA” przygotowywanego przez Deloitte.

Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii:

opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych,
posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
jest firmą technologiczną, a jej działalność zawiera się w jednej z kategorii: IT i rozwiązania cyfrowe, internet, media i telekomunikacja, czyste technologie & energia, oraz biotechnologia, nanotechnologia i technologie medyczne.

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:

działa na rynku co najmniej od czterech lat (brano pod uwagę przychody z lat 2012-2015),
w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro.

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”:

historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 30 tys. euro.

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”:

działa na rynku co najmniej od czterech lat,
w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro z tym, że w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.

WYNIKI RANKINGU W 2016

Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczny główny ranking „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych, choć w różnych zastosowaniach: marketing, analityka dużych baz danych, Mobile UX. Stanowią one aż 74 proc. wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej było to 50 proc.).

Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących firm pojawiły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej. W głównym rankingu znalazły się aż 43 nowe firmy, 1 awansowała, 6 spadło. Najwięcej, bo 16 firm, powstało w 2011 roku.

Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia, wyniósł 1585 proc.

W zestawieniu uplasowało się 21 firm z Polski. Aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50” (w tym jedna znalazła się również w kategorii „Wielka Piątka) oraz 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”.

Na drugim miejscu pod względem liczby spółek uplasowały się Czechy, które w głównym rankingu reprezentuje siedem firm. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Chorwacji z sześcioma firmami. Poza tym w „Technology Fast 50” swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Węgier (4), Rumunii (4), Litwy (3) i Słowenii, Bułgarii, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny (po 1).

ZWYCIĘZCY „TECHNOLOGY FAST 50”

Zwycięzcą „Technology Fast 50” została polska spółka Codewise z Krakowa zajmująca się tworzeniem rozwiązań IT dla marketingu. Spółka w tym roku zadebiutowała w głównym zestawieniu. Jeszcze w ubiegłym roku operująca od pięciu lat na rynku firma zajmowała pierwsze miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. W bieżącej edycji rankingu ze wzrostem przychodów na poziomie ponad 13 tys. proc. (przychody 2012 versus 2015 rok) znalazła się również na czele kategorii „Wielka Piątka”.

Na drugim miejscu uplasował się kolejny debiutant – polska spółka CodiLime z Warszawy. Trzecie miejsce przypadło czeskiej firmie DataSpring. W pierwszej dziesiątce uplasowała się jeszcze jedna polska firma tworząca aplikacje mobilne: Miquido (8 miejsce).

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (7) ma stolica, czterech Kraków (oprócz wspomnianych dwóch jeszcze: BENHAUER Sp. z o.o. – pozycja 11. i BOLD BRAND COMMERCE SP. Z O.O. – pozycja 17.), trzech Wrocław, dwóch Poznań i po jednym: Gliwice, Gdańsk, Piaseczno i Rybnik oraz Białystok.

Więcej informacji oraz pełny raport na stronie Deloitte.