Konferencja „Kultura w czasach sztucznej inteligencji”

Jaką rolę pełni kultura w realiach Gospodarki 4.0? Czy kultura zmieni się pod wpływem cyfryzacji i robotyzacji społeczeństwa? Jaka powinna być nowa rola artysty – czy powinien być bardziej wizjonerem, czy rzemieślnikiem na usługach społeczeństwa? Czy przemysły kreatywne staną się siłą pociągową gospodarki?

grafika zapraszająca na konferencję "kultura w czasach sztucznej inteligencji"

 

Konferencja „Kultura w czasach sztucznej inteligencji” będzie poświęcona funkcjonowaniu kultury w realiach Gospodarki 4.0. Celem wydarzenia będzie znalezienie odpowiedzi na szereg aktualnych pytań o tworzenie, upowszechnianie i finansowanie kultury w obliczu cyfryzacji społeczeństwa i postępującej robotyzacji.

W trakcie dyskusji zastanowimy się nad rolą artysty – czy powinien być bardziej wizjonerem, czy rzemieślnikiem na usługach społeczeństwa. Porozmawiamy o rosnącym znaczeniu przemysłów kreatywnych w Małopolsce, kulturotwórczej roli dużych miast i mniejszych ośrodków oraz aktywności samych instytucji kultury.

Przedstawimy wyniki z naszych najnowszych badań. Uzupełnieniem konferencji będzie cykl warsztatów tematycznych zorganizowanych w instytucjach kultury i FAB – LAB’ ach.

 

Szczegóły konferencji

Data: 26 kwietnia
Miejsce:  Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Adresaci: Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych, artystów, rzemieślników, twórców i przedsiębiorców działających w branży kreatywnej i innych zainteresowanych kulturą.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zespół Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Program:

Program w wersji PDF: ściągnij.

W ramach konferencji przygotowaliśmy dla Was cykl fascynujących warsztatów.

Rejestracja:

Rejestracja na konferencję odbywa się przez: formularz rejestracyjny.

Harmonogram warsztatów:

 • Muzeum Narodowe w Krakowie – „Wystawa moich marzeń. Czy design thinking jest możliwy w muzeum?”
  Uczestnicy dowiedzą się jak powstaje wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, jak zarządza się procesem realizacyjnym, jakie narzędzia są stosowane w trakcie organizacji ekspozycji oraz jak pracuje zespół projektowy. Warsztaty to także okazja, aby poznać ciekawe inspiracje dotyczące aktualnych trendów w muzealnictwie na świecie oraz zaplanować własną, wymarzoną wystawę. Może Twój pomysł zainspiruje Muzeum do zrealizowania takiej właśnie wystawy w przyszłości?
  Data: 25 kwietnia 2019 r.
  godz. 12:00 – 14:00 – I grupa
  godz. 15.00 – 17:00 – II grupa
  Miejsce: Kraków, Aleja 3 maja 1 , sala AV i sala edukacyjna
  Liczba miejsc: 2 x 20 osób
  Prowadzenie warsztatów: Dominika Treit – Kierownik Działu Wystaw, Pełnomocnik Dyrektora MNK ds. Zarządzania Projektami oraz Kamila Hyska – Koordynatorka Wystaw, Kierownik Sekcji Koordynatorów
 • Centrum Szkła i Ceramiki – „Rzemiosło kontra automatyzacja”
  Uczestnicy wezmą udział w pokazie wykonywania szklanych przedmiotów (użytkowych i dekoracyjnych) oraz zwiedzą wystawę muzealną dotyczącą historii huty. Będą mieli także okazję samodzielnie wykonać malowidła na szkle, a wykonane przez siebie prace zabiorą  jako pamiątkę z warsztatów.
  Data: 25 kwietnia 2019 r. godz. 16:00 – 18:30
  Miejsce: Kraków, Lipowa 3,
  Liczba miejsc: 15
 • FAB LAB „Wytwórnia” – Warsztaty „Przekuj pasję w biznes”
  Uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczną wiedzę o działalności gospodarczej współczesnych rzemieślników na przykładzie sukcesów wybranych Małopolan. Poznają społeczności start-up’owe działające w Małopolsce, jak np.  makerspace’y, fablaby etc. oraz zdobędą informacje na temat wydarzeń dotyczących przemysłu kreatywnego, które odbywają się w Małopolsce. Dodatkowym atutem warsztatów będzie promocja lokalnego rzemiosła i designu w tym również tzw. „ginących zawodów”.
  Data: 25 kwietnia 2019 r., godz. 11:00 – 13:30
  Miejsce: Kraków, Ślusarska 9
  Liczba miejsc: 15
 • Muzeum Krakowa – „Kierunek Nowa Huta”
  Dowiedz się jak powstają ekspozycje w Muzeum Krakowa oraz w jaki sposób tworzono program i misję jego nowohuckiego oddziału. Zwiedź z kuratorami wystawy „przeMieszczanie. Nowohucianin”, „Atomowa groza – schrony w Nowej Hucie” i „Podziemna Nowa Huta”.
  Data: 25 kwietnia 2019 r. godz. 10:00 – 13:00
  Miejsce: Kraków, os. Centrum E 1  
  Liczba miejsc: 20 osób
 • FabLab Małopolska – „Od igły do lasera – maszyny w służbie rzemieślnika”
  W programie warsztatów zaplanowano zwiedzanie części warsztatowej FabLab Małopolska i warsztaty haftowania parzenic z użyciem nowoczesnych hafciarek oraz grawerowanie na deseczkach z użyciem druku laserowego.
  Data: 27 kwietnia 2019 r.
  godz. 10:00 – 13:00 – dzień otwarty FAB LABu.
  godz. 13:00 – zwiedzanie części warsztatowej FAB – LAB Małopolska z oprowadzeniem przez przedstawiciela FAB LAB oraz pokaz haftowania/grawerowania z użyciem nowoczesnych hafciarek i lasera.
  Miejsce: Kraków, Królewska 65A
  Liczba miejsc: 20
 • Centrum Nauki Cogiteon – „Kultura w czasach AI”
  Czy robot to nasz wróg, a może przyjaciel? Czy można zaprzyjaźnić się ze sztuczną inteligencją? Jak będzie funkcjonowało społeczeństwo w czasach sztucznej inteligencji? Nad tymi i innymi tematami będą pracować uczestnicy warsztatów prowadzonych metodą Design Thinking przez instytucję kultury –Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Zajęcia z Cogiteonem to również możliwość stworzenia prototypów eksponatów dla powstającego właśnie budynku Małopolskiego Centrum Nauki.
  Data: 27 kwietnia 2019 r. godz. 11:00 – 15:00
  Miejsce: Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3
  Liczba miejsc: 20
 • Muzeum Archeologiczne w Krakowie – „Egipski design”
  W trakcie warsztatów uczestnicy poznają zasady egipskiego dizajnu poprzez naukę ręcznego zdobienia tkanin lnianych motywami pochodzącymi ze starożytnego Egiptu. W programie także zwiedzanie wystawy  pn. Bogowie starożytnego Egiptu oraz pokaz filmu o digitalizacji zabytków na przykładzie mumii Aset-iri-khet-es.
  Data: 29 kwietnia 2019 r. godz. 13:00 – 15:00
  Miejsce: Kraków, ul. Poselska 3
  Liczba miejsc: 15

Rejestracja na warsztaty odbywa się przez formularz rejestracyjny.