Inflacja w Małopolsce

W drugim kwartale 2021 r. inflacja w Małopolsce wyniosła 5,6 proc. rok do roku przy średniej krajowej 4,5 proc.

Według Business Insider województwo małopolskie w ostatnich czterech latach było tym, w którym ceny rosły najbardziej, w porównaniu do innych regionów kraju. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost kosztów opłat za mieszkanie, na które składają się: wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne, opłaty na rzecz właścicieli, a także ceny usług związanych z dostarczaniem prądu i gazu.

Według eksperta, wzrost cen w Małopolsce to także skutek wysokiego poziomu urbanizacji oraz szybkiego wzrostu gospodarczego regionu – przez ostatnie lata Małopolska rozwijała się najszybciej spośród polskich województw (poza regionem aglomeracji warszawskiej).

koszyk z zakupami

Jak wynika z danych GUS, opłaty za mieszkanie w Małopolsce zdrożały w drugim kwartale 2021 r. aż o 7,5 proc. rok do roku. Średnia dla całego kraju to 5,1 proc. wzrostu. Drożeją też usługi transportowe – w Małopolsce o 21,1 proc. rok do roku (szybciej drożały tylko w woj. wielkopolskim i lubuskim). Małopolska odnotowała też jeden z najwyższych w kraju wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych – o 2,4 proc. rok do roku przy średniej krajowej 1,6 proc. (szybciej jedzenie drożało tylko w woj. świętokrzyskim).

Więcej informacji w artykule Business Insider.

Fot. domena publiczna