Indeks Millennium 2018
Małopolska uplasowała się na 2. pozycji w kraju w tegorocznej edycji „Indeksu Millennium 2018 Potencjał Innowacyjności Regionów”.
Raport „Indeks Millennium 2018” jest opracowywany cyklicznie przez ekspertów z Banku Millennium. Zawiera ranking polskich województw według ich potencjału innowacyjności, analizę zmian w tempie rozwoju innowacyjności w przekroju regionalnym, jak również opis głównych czynników determinujących rozwój innowacyjności zarówno w skali kraju, jak i poszczególnych regionów.
Ranking województw jest tworzony na podstawie indeksu syntetycznego, składającego się z sumy wyników uzyskanych przez poszczególne regiony w 6 kategoriach, które w największym stopniu warunkują rozwój innowacyjności, tj.:
- Wydajność pracy – przychód wygenerowany przez 1 zatrudnionego w mln zł
- Stopa wartości dodanej – relacja wartości dodanej do przychodów w %
- Wydatki na działalność badawczo-rozwojową (B+R) – wydatki na 1 zatrudnionego w obszarze B+R
- Pracujący w działalności badawczo-rozwojowej (B+R) – w sektorze przedsiębiorstw na 1 tys. osób aktywnych zawodowo
- Edukacja policealna – liczba studentów na 10 tys. mieszkańców
- Liczba patentów – na 1 mln mieszkańców
Pod względem wartości indeksu syntetycznego Małopolska, analogicznie do lat ubiegłych, uplasowała się jako wicelider w skali kraju, lokując się niezmienne tuż za województwem mazowieckim. Na kolejnych lokatach znalazły się województwa: pomorskie, dolnośląskie oraz lubelskie.
Analizując pozycję województwa małopolskiego, względem pozostałych regionów w Polsce, w przekroju na poszczególne kryteria innowacyjności, Małopolska uzyskała status lidera w przypadku:
- wielkości wydatków na działalność badawczo-rozwojową oraz
- edukacji policealnej (razem z województwem mazowieckim).
Najniższą lokatę (tj. 4. miejsce w kraju) osiągnęła natomiast pod względem wydajności pracy oraz stopy wartości dodanej.
Ryc 1. Potencjał innowacyjności polskich regionów według rankingu Indeks Millennium 2018
Źródło: Indeks Millennium 2018 Potencjał Innowacyjności Regionów
Jako czynniki determinujące wysoką pozycję Małopolski to m.in.:
- rozbudowana baza naukowa oraz badawczo-rozwojowa, w tym wysoka jakość uczelni wyższych oraz ośrodki naukowe i instytucje badawczo-rozwojowe;
- rozwinięta i zdywersyfikowana pod względem struktury branżowej przemysł oraz usługi;
- wysoki poziom rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii;
- rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu (z naciskiem na branżę IT);
- wysoka jakość kapitału ludzkiego, wykształcone i kompetentne zasoby pracy;
- bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową;
- duża liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego;
- rozwinięty ekosystem dla startupów, w tym dużą liczbę wydarzeń o tematyce wysokich technologii skierowanych do początkujących przedsiębiorców, liczne akceleratory i fundusze;
- silna aglomeracja krakowska stanowiąca atrakcyjny ośrodek akademicki i biznesowy;
- dodatnie saldo migracji.
Czynnikiem problemowym, wymagającym poprawy, to stosunkowo wysokie w porównaniu do innych województw koszty pracy.
Jak wynika z analiz ekspertów z Banku Millennium, na przestrzeni ostatnich lat województwo małopolskie odznaczało się wysoką dynamiką zmian w kontekście kluczowych czynników innowacyjności. Przykładowo, pod względem udziału wydatków na badania i rozwój w stosunku do PKB, Małopolska odnotowała ponad dwukrotny wzrost wobec 2010 r. Notuje się również sukcesywny wzrost udziału podmiotów gospodarczych podejmujących współpracę w zakresie działalności innowacyjnej (w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych Małopolska plasuje się jako lider w tym względzie w skali kraju). Stolica Małopolski charakteryzuje się ponadto największym przyrostem miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.
Jednym z głównych wniosków płynących z tegorocznego raportu jest fakt, iż rosną dysproporcje pomiędzy polskimi regionami w zakresie ich potencjału innowacyjnego. W porównaniu do lat ubiegłych, nastąpiło bowiem zwiększenie dystansu pomiędzy liderami w tym zakresie (w tym m.in. Małopolską), a pozostałą częścią kraju.
W kontekście zależności pomiędzy poziomem innowacyjności regionów, a ich atrakcyjnością inwestycją wskazuje się, iż liderzy tegorocznego rankingu Indeks Millennium 2018 (w tym województwo małopolskie) znajdują się jednocześnie w czołówce najatrakcyjniejszych województw pod względem przedsięwzięć inwestycyjnych i lokowania kapitału przez zagranicznych inwestorów.