Województwo Małopolskie 2017 – raport roczny

Autor:Departament Rozwoju Regionalnego
Wydawca:Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Wersja językowa:polska
Rodzaj publikacji:analiza
Rok publikacji:2017
Temat:rozwój regionalny
Plik raportu: Pobierz
Słowa kluczowe:budownictwo, budżety jst, fundusze europejskie, gospodarka, kultura, ludność, Małopolska, nauka, oświata i wychowanie, potencjał gospodarczy Małopolski, przemysł, raport roczny 2017, rolnictwo, rozwój regionalny, rynek pracy, transport, turystyka, województwo małopolskie,
Okładka raportu

Opis:

Województwo Małopolskie 2017

Małopolska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pracy. Rok 2016 był trzecim z kolei, w którym zanotowaliśmy spadek liczby osób bez pracy. Stopa bezrobocia zmniejszyła się w każdym powiecie województwa małopolskiego. Zatrudnienie wzrosło we wszystkich branżach, przede wszystkim w usługach dla biznesu. To nie wszystko – Małopolska jest też coraz bardziej atrakcyjna dla turystów. Tylko w 2016 roku nasz region odwiedziło prawie 15 mln osób, zostawiając tu ok. 13 mld złotych. To znaczące źródło dochodów dla regionalnej gospodarki i szansa na tworzenie nowych miejsc pracy – nie tylko w turystyce, ale też gastronomii, hotelarstwie, usługach. Cieszy fakt, że ponad 90% osób odwiedzających Małopolskę bardzo dobrze oceniło swój pobyt u nas, a aż 97% chce znów do nas przyjechać w celach turystycznych.

Atrakcyjność Małopolski potwierdzają też dane z VII Raportu Kohezyjnego opublikowanego w 2017 roku. W tegorocznym raporcie znajdą Państwo mapki pokazujące m.in. jak zmieniła się Małopolska w ostatnich latach na tle innych europejskich regionów. Mamy niskie bezrobocie, możemy pochwalić się wysokim odsetkiem osób z wyższym wykształceniem. Co więcej, jesteśmy w grupie tych regionów, które w ostatnich latach miały jeden z wyższych wskaźników wzrostu PKB na mieszkańca.

Zachęcam Państwa do lektury kolejnej edycji raportu Województwo Małopolskie, który opisuje jak zmieniał się nasz region w 2016 roku.

Jacek Krupa

Marszałek Województwa Małopolskiego