Ekosystem przedsiębiorczości w Małopolsce
Niniejszy raport analizuje ekosystem przedsiębiorczości w Małopolsce i jego zdolność do promowania podnoszenia wydajności i reaktywowania produkcji przemysłowej. Praca stanowi część nurtu prac OECD na temat lokalnych ekosystemów przedsiębiorczości i nowo powstających branż.
Województwo małopolskie rozwija się jako gospodarka przedsiębiorcza. W 2016 r. Zarejestrowano w regionie ponad 31 000 nowych firm (9,59 firm na 1000 mieszkańców), co było powyżej średniej w Polsce. Ta przedsiębiorczość jest wspierana w szczególności przez wysoki poziom „talentów” opartych na kwalifikacjach edukacyjnych, dobry dostęp do finansowania, generowanie nowej wiedzy (z organizacji publicznych i prywatnych), usług biznesowych i sieci między przedsiębiorcami w odniesieniu do ogólnego polskiego kontekstu krajowego (KE, 2016a, 2016b).

Nowo powstałe przedsiębiorstwa w Małopolsce (szt/10 000 mieszkańców) w latach 2003 – 2016
Małopolska stoi również przed wyzwaniem przekształcenia znacznej części swojej gospodarki regionalnej z procesu imitacyjnego w innowacyjny proces rozwoju gospodarczego, o czym świadczy na przykład obecna klasyfikacja regionu jako „umiarkowany innowator” w regionalnej tablicy wyników innowacji Komisji Europejskiej.
Praca OECD na temat lokalnych ekosystemów przedsiębiorczości bada główne wymiary lokalnych ekosystemów przedsiębiorczości, które wpływają powstawanie nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw, wzrost skali produkcji i innowacje w istniejących firmach . Odnosi się do rozwoju polityki lokalnych ekosystemów przedsiębiorczości w kontekście inteligentnej regionalnej specjalizacji.
Pełny raport w wersji angielskiej: pobierz